"20 yılın üzerinde uygulayıcı ve eğitmenlik tecrübesi olan Nisarga Dobosz rehberliği ve yönetimi altında…."

MYOFASCIAL ENERGETIC RELEASE (MER) NEDİR?

Myofascial Energetic Release (MER) eğitimi yaşam dönüştüren güçlü bir deneyimdir. 20 yılın üzerinde uygulayıcı ve eğitmenlik tecrübesi olan Nisarga Dobosz rehberliği ve yönetimi altında derin masaj sanatını, esnemeye yardım etmeyi, miyofasyal gevşemeyi, eklem mobilizasyonunu, duygusal serbest bırakmayı, farkındalığı ve daha birçoğunu öğreneceksiniz. Bu eğitim yoluyla amaç başarılı uygulamalar yaratmak ve danışanlarınıza mükemmel bir çalışma sunmak için bilgi, beceri ve güveninizi geliştirmektir.

Günümüzde vücudun derinliklerinde ustalık ve hassasiyetle çalışma sanatını geliştirmeye yönelik artan bir talep var. Akut ve kronik gerginlikleri hafifletmek için derin masajın kapasitesi, vücuda yayılan gerginlikleri gevşetmede onu vazgeçilmez bir araç haline getirmiştir.

Bedendeki ağrı ve gerginliğin ana sebebi beş tür yumuşak dokunun aşırı kasılmasıdır: Kas, fasya, yüz, bağ ve sinir. Bu kronik gerginlik, bu yumuşak ve hassas dokulara oksijen ve enerji sirkülasyonunu bloke eder.  Kasılmış doku, insanlığın yaşadığı kronik ağrının yüzde 90'ına neden olan bedendeki reseptörler üzerine baskı yapar. MER Eğitiminde; derin doku masajı ve danışanı ağrının sebebi konusunda eğitme yoluyla kronik ağrının sebebi olabilen yumuşak dokunun aşırı kasılmasını nasıl gevşeteceğinizi öğreneceksiniz.

Vücudun derin yumuşak doku katmanlarını açarken, kısaltılmış, sertleştirilmiş doku şeklinde sıkışmış enerjiyle karşılaşırız. Usta ve hassas dokunuşlarla bu enerji bloklarını serbest bırakmayı öğreneceksiniz.

 

Miyofasyal gevşeme ve travma çözülümü ile vücudun kendi kendini düzenleme ve iyileştirme doğal yeteneği aktive olur…”

Danışan, uygulayıcının çalışması sayesinde gerginlik veren durumların temelini oluşturan gereksiz kalıp ve inançları hakkında yeni bir farkındalık keşfeder.

MER, her bireyin ihtiyaçlarına, onların özel şikayetlerine ve fiziksel, zihinsel ve duygusal bedenlerinin tüm koşullarına göre uyarlanmalıdır. Kişiyi bir bütün olarak ele almalıyız. Birçok faktör göz önünde bulundurulmalı ve bireyin beden ve zihni, süreci başından sonuna kadar yönlendirmelidir. Uygulayıcı sadece yardım etmek için oradadır.

MER'nin amacı, kişinin tam aktif bir yaşam sürmesine izin vermek için bedenindeki gerginlikleri gidermek ve fonksiyonunu eski haline getirmektir.

Bu program, gevşeme sanatı olarak derin masaj yaklaşımını keşfetmeye odaklanacaktır.  İnsanlarla çalışmanın bir yolu olarak masaj teknikleri ve öğretilerinin benzersiz bir kombinasyonunu arayan herkes için tasarlanmıştır. Beyin, duygular, beden ve enerji arasındaki bağlantıyı bir araya getirir.

Myofascial Energetic Release (MER) Eğitiminde; sırt ağrısı, plantar fasiit, çene ağrısı (TMJ), migren, servikal ağrı, kronik ağrı, fibromiyalji, omuz ağrısı, baş ağrısı, kalça ağrısı, depresyon, pelvik ağrısı olan insanlara yardımcı olmayı öğrenirsiniz. (Teşhis ve tedavinin bir doktor tarafından yapılıyor olması ve doktorunun izni dahilinde)

“MER: Derin masaj sanatı...”

MYOFASCIAL ENERGETIC RELEASE EĞİTİMİNDE ÖĞRENİLECEK TEKNİKLER 

 • Derin masaj sanatı
 • Ayurvedik yoga masajından kaynaklanan esneme hareketleri ile esnemeyi desteklemek
 • Baştan aşağı beden ve kafadaki yumuşak doku spazmlarının nasıl değerlendirileceği
 • Derin hassas dokunma yoluyla derin kas spazmlarının nasıl serbest bırakılacağı. Ağrılı bölgeler üzerinde 5 dakikaya kadar çalışarak fasyaların gevşemesini sağlar. (Doktorun izni dahilinde)
 • Davranış kalıpları ve ağrıların sebepleri hakkında danışanlarınızı eğitmek. Eğitim, ağrıların hafifletilmesi için doktor izni dahilinde güçlü bir rahatlatıcı ve tedaviyi destekleyicidir.
 • Miyofasyal gevşeme, hareket eğitiminin gelişmiş metodu, serbest bırakma ve bütünleşme için bedenin doğal bilgeliğini kullanır.
 • Danışanımızın beden ve zihnini değerlendirdiğimiz yapısal, fonksiyonel ve duygusal beden okuması
 • El ile dokunarak kontrol etmek, elleri dinlemek yoluyla bedenin yumuşak dokularını değerlendirme sanatı
 • Danışanınızı, köklerindeki acıları kesecek kapsamlı bir ev ödevi programı ile nasıl eğiteceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bedenin hissetme duyusu ile çalışarak duygusal ve psikolojik travmaları kendiliğinden çözmesine yönelik bedenin doğal yeteneğini aktive etmek için travma çözülümü tekniği
 • Seans boyunca ortaya çıkan duygularla çalışma ustalığı. Duygusal bütünleşmeyi destekleyecek beş anahtar
 • Bedenin yapısına yeniden denge getirmek için yapısal masaj
 • Günlük meditasyon ve dokunma yoluyla meditasyon veya meditatif dokunma

“Bedenden gerginliğin nasıl serbest bırakıldığını öğrenin...”

MER Eğitiminin tamamı dört seminerden oluşmakta olup bu seminerlerden herhangi biri ile eğitime başlayabilirsiniz. Dört modülün hepsinde öğrenme, empati, anda olma, kabul ortamı vardır. Bu ortamda öğrenciler kendilerini, gevşetme güçlerini ve bütünsel miyofasyal serbest bırakma sanatını tecrübe ettikleri yeni ve yoğun bir alana taşınmak için güvende hissederler. Eğitim, hem miyofasya ile etkili bir şekilde çalışmayı öğrenmenin derin bir yolculuğudur hem de beden-zihin-duyguların tek bir organik yapı gibi bütün olduğunu anlamayı ve bu bağlamda pratik yapmayı teşvik eder. Gerginlikten özgürleşme, duygusal farkındalık ve derin olarak kendinin farkına varma deneyimleri yaşanabilir. Eğitim boyunca, insanlarla çalışırken anda olma ve farkındalık alanını öğretmek için meditasyona vurgu yapılacaktır.

EĞİTİM PROGRAMI

SEMİNER 1 “KENDİNİ GÜÇLENDİRME”: SIRT, BOYUN, PELVİS & NEFES

SEMİNER 2 “TOPRAKLANMA”: AYAK, BACAK&KALÇALAR

SEMİNER 3 “MERKEZLENME”: PELVİSİ GEVŞETME & DENGELEME, CORE BÖLGESİ BÜTÜNLEŞME

SEMİNER 4 “KONTROLÜ KAYBETME”: YÜZÜ GEVŞETME VE DENGELEME, KAFATASI, BOYUN & KOLLAR

* Bu seminerlerden herhangi biri ile eğitime başlayabilirsiniz.

“Beden ile derinden çalışma sanatında uzmanlaşın… "

SEMiNER 1 “KENDİNİ GÜÇLENDİRME”: SIRT, BOYUN, PELViS & NEFES

 • Boyun, omuz, sırt, nefes ve pelvise odaklanmak
 • Derin dokunuş için 8 nokta eğitimini öğrenmek ve deneyimlemek
 • Fasyal kasılmanın kronik ağrının %95’inden nasıl sorumlu olduğunu öğrenmek
 • Danışanınızda nefesin ve nefesi dengelemenin ve serbest bırakmanın önemini anlamak
 • Pelvis bölgesinin dengenin ve güvenin merkezi olduğunu anlamak
 • Derin içsel hareket eğitimi ve travma çözülümü ile miyofasyal gevşemeyi öğretmek yoluyla danışanı eğitmek ve güçlendirmek
 • Vücut okuma, kendini raporlama, el ile dokunarak kontrol etme teknikleri, rezonans ve sezgi yoluyla danışanı değerlendirmek
 • Derinlemesine dokunma tekniğinizi geliştirmek ve kendi vücut mekaniğiniz ile çalışmak
 • Dinleme dokunuşunu geliştirmek

Vücuttaki enerji blokajlarını çözme ve enerji akışını desteklemek yoluyla enerji sistemini açmak

 

“Derin doku masajı...”

SEMiNER 1 “KENDİNİ GÜÇLENDİRME”: SIRT, BOYUN, PELViS & NEFES

Bu eğitimde sırt, boyun ve pelvis ağrısı olan insanlara doktorlarının izni ile yardım etmek için eşsiz ve değerli bir derin doku masajı yöntemini öğreneceksiniz. Bir dizi yapılandırılmış uygulamalı seanslar aracılığı ile omurgayı nasıl sistematik olarak gevşeteceğinizi ve bütünleştireceğinizi, bedende taşınan kalıpları görme sanatını öğreneceksiniz. Miyofasyal bütünleşme ve enerji dengelemeyi etkilemek için kendi çalışmalarınızı geliştirmek üzere bu bilgiyi kullanabileceksiniz.

Öğrenciler yapısal ve fonksiyonel olarak sırt, boyun ve pelvis anatomisini öğrenecek ve sırayla bu bölgelerde ağrının temel nedenleri ile çalışmak için gereken sezgi ve ustalığı geliştirecekler. Bunlar, özellikle fiziksel ve psikolojik olarak kendini toparlaması için danışanın yeteneği ile bağlantı kurar.

Günlük meditasyonlar, teorik bilgi, demo çalışmaları ve devamlı desteklenen egzersiz değişimleri yoluyla miyofasyal serbest bırakmaya bütünsel yaklaşımı öğreneceksiniz. Bu modül öğrencileri omurganın lumbar ve sakral bölümündeki ana mafsallar, diyafram, kalp, göğüs giriş bölgesi, boyun ilk omuru-kafanın arkası, pelvis serbest bırakma ve denge ile tanıştırır. Öğrenciler sırt, boyun ve pelvis ile derin masaj, esnemeye destek olma, eklem hareketi üzerinde çalışma sanatını öğrenirler. Serbest bırakmak için dört adet etkili nefes tekniği öğretilecektir.

Öğrenciler fizyolojik gevşemenin bir yöntemi olarak kas sistemi, psikoloji, miyofasyal gevşemeyi öğreneceklerdir. Bu modülün sonunda öğrenciler, boyun, sırt, pelvis ağrısı yaşayan insanlara doktorlarının izni ile yardım etmek için kapsamlı bir dizi dokunuş tekniği öğrenmiş olacak ve bu sayede tam bir sırt, boyun, omuz, nefes ve pelvis seansı verebileceklerdir.

“Her on kişiden biri yaşamlarının bir döneminde plantar fasiit rahatsızlığından acı çekiyor…”

SEMİNER 2 “TOPRAKLANMA”: AYAKLAR, BACAKLAR&KALÇALAR 

 • Ayaklar, bacaklar ve kalçalardaki gerginliği serbest bırakmak ve doğal hareketini yeniden canlandırmak
 • Vücut okuma, el ile dokunarak kontrol becerileri ve hareket testleri dahilinde ayak, diz, kalça şikayetlerini değerlendirmek ve gevşetmek
 • Ayak tabanı bağ dokusu ile çalışmak için farklı araçlar hakkında bilgi kazanmak
 • Ayak, ayak bileği, diz ve kalça için eklem mobilizasyonu
 • Ayak, bacak, kalçaların esnemesini desteklemek
 • Bedenin derinliklerine nasıl inileceğini ve bazen serbest bırakma için hassas ellerin nasıl dinleneceğini öğrenme
 • Ayakları ve bacakları yapısal olarak nasıl dengeleyeceğini öğrenmek
 • Dizler, kalçalar ve ayaklardaki ağrının psikolojisini ve somatik diyaloğun güçlü yöntemi ile nasıl çalışılacağını anlamak
 • Bacaklar ve kalçaların miyofasyal gevşemesini öğrenmek
 • Alt bedenin miyofasyal anatomisini, fasyal anatomiyi ve fizyolojiyi öğrenmek

“Alt bedeni gevşetme teknikleri...”

SEMİNER 2 “TOPRAKLANMA”: AYAKLAR, BACAKLAR&KALÇALAR 

Bu modül derin masaj, eklem mobilizasyonu, esnemeye destek olma ve gevşeme prosesleri yoluyla alt bedeni rahatlatma tekniklerini öğretir. Bacakların kalçaya yakın bölümünü başlama noktası olarak kullanıp ilerleyen aşamada dikkatimizi kalçalar, dizler, ayaklar ve bacaklara doğru genişletiriz.

Bu modülün önemli bir odak noktası kalçanın gluteus medius, minimus, tensor fasya lata ve derin rotatör kaslarının nasıl serbest bırakılacağını öğrenmektir. Katılımcılar tibialis anterior kasının ve ayak bileğinde ayağın bükülmesindeki rolünün önemini de öğreneceklerdir. Öğrenciler; arka bacak (hamstring), iç bacak(adductor), dış bacak(abductor) ve ön bacak (quadrisep) üzerinde çalışmak yoluyla üst bacağın tüm bölümleri üzerinde çalışmayı öğrenirler.

Günlük meditasyonlar, teorik eğitim, demo çalışmaları ve partner değişimleri ile göstererek öğretme, ayak, bacak ve kalça modülünden oluşan vücut mekaniği, fasya ve eklemlerle çalışma yöntemlerini kapsayan rehberli bir öğrenme deneyimidir. Öğrenciler; izleme, ayak ve bacakları hizalamak için kendi kendini düzeltme yöntemlerini içeren beden okuma tekniklerini de öğrenirler. Katılımcıların kendi çalışmalarında benzerleri ile karşılaşabileceği gerçek vakalar üzerinde tartışmak ve sorular için süre ve alan tanınır.

Modül; diz, kalça eklemi ve diz-kalça eklem iltihabı üzerinde detaylı çalışmalar da içerir. Alt beden modülünü bitiren katılımcılar; ayaklar, dizler, kalçalardaki yapısal fonksiyon bozuklukları ve sürekli gerginlik ile uğraşırken gelişmiş bir beceri seviyesine ve duyarlılığa sahip olacaklardır. Beden okuma sayesinde öğrenciler yapısal dengesizlikleri yorumlayabilecek ve alt bedeni pelvis ve omurga ile bütünleştiren seansları yaratmak için bir dizi tekniği kullanabilecekler. Bu süreçte öğrenciler, danışanların ayakları ve bacakları üzerinden hissedilen topraklanma ve enerjik temas hissini destekleyebilecekler.

Pelvis; yapısal dengenizin ana temeli, düzeltici, dengeleyicidir, denge noktanızdır.” 

SEMİNER 3 “MERKEZLENME”: PELVİSİ GEVŞETME & DENGELEME, CORE BÖLGESİ BÜTÜNLEŞME

 • Pelvis dengesizliklerini değerlendirmek, doku gevşemesini ve pelvis hizalanmasını gerçekleştirmek
 • Core bölgesi bütünleşmesi için ileri hareket ve teknikleri öğrenmek
 • İlgili core miyofasyal ve iskelet anatomisi içinde bulunan gluteus maximus, medius and minimus, 6 derin yan rotatörler, dış bacak (abductor), iç bacak (adductor) kas gruplarını ve psoas kasını bulmak, elle dokunarak kontrol etmek ve gevşetmek
 • Çözülmemiş duygusal meselelerin ve zihinsel kavramların nasıl pelvis ve kalbin dengesini bozan tutma kalıpları oluşturduğunu anlamak
 • Bu somatik-duygusal blokları serbest bırakmak ve pelvis ve kalp bağlantısının dengesini geri getirmek için kapsamlı gevşetme planını öğrenmek
 • Pelvisi gevşetmek ve bütünleşmek
 • Sakral, pelvis ve beldeki kasılmaların değerlendirilmesi ve gevşetilmesi
 • Pelvis ve üst beden arasındaki dengeyi anlamak

Pelvis eklemi, bacaklar ve omurgayı birleştirir ve birçok duygunun yanı sıra insan mimarisinin anahtar taşıdır.”

SEMİNER 3 “MERKEZLENME”: PELVİSİ GEVŞETME & DENGELEME, CORE BÖLGESİ BÜTÜNLEŞME

Katılımcılar pelvis dengesizliklerini değerlendirmeyi, doku gevşeme ve pelvis hizalamayı elde etmek için uygun basıncı uygulamayı öğrenirler. Miyofasyal diyalog, bağlantı kurmaya ve bilinçsiz zihinsel sınırlamalar ve blokojlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.  Prosesin kolaylaşmasına yardımcı olmak için ileri uygulama ve hareket teknikleri öğretilecektir.

Pelvis, hem erkek hem kadınlar için travma alanıdır. Pelvisin etrafını saran yirmi ya da daha fazla intrinsik kas duygular kadar vücudun pozisyonunu da taşımak üzere düzenlenmiştir. Bu eğitim, bu 'dokunaklı' alanı özgünlük ve hassasiyetle araştırıyor.

NEYE ODAKLANACAĞIZ

 • Tarafsız pelvis ve pelvik desteği
 • Pelvik eklemleri, vücut duruşuna, solunuma ve doğuma cevabı
 • Nefeste pelvik taban ve karın kaslarının rolü
 • İç organlardaki pelvik yapışmalar ve basınç sistemleri
 • “Psoas kompleksi” nin tüm vücut nefesinin sahnesini oluşturmadaki rolü
 • Nefes, bütün benliklerimiz boyunca yapısal ve fizyolojik tepkileri bütünleştirebilen bütün vücut hareketidir.

 

Bu seminer; pelvisinizdeki nefes yanıtını keşfetmenize yardımcı olacak, hem kendi hissettiğiniz hissi hem de başkalarıyla birlikte görme ve çalışma yeteneğinizi genişletecektir.

“Boyun, nefes, kollar ve yüz ile çalışmanın  kapsamlı metodolojisi…”

SEMİNER 4 “KONTROLÜ KAYBETME”: YÜZÜ GEVŞETME VE DENGELEME, KAFATASI, BOYUN & KOLLAR 

 • Gövde bölümlerinin boyutsal ilişkisini öğrenmek
 • Bilinçli nefes çalışması ile fasyal ağın gevşetilmesi
 • Nefesi serbest bırakmak için dört yumuşak dinleme tekniğini öğrenmek
 • Bilinçli nefes ile şok ve travmanın nasıl çözüleceğini öğrenmek
 • Boyun, dirsek, omuz, el bileği ve el kasılmaları için kapsamlı bir gevşetme planını öğrenmek
 • Yüz ve baş ile çalışmayı öğrenmek. Baş ve çene gerginliği için gevşetme tekniklerini kapsar.
 • Nefes, kollar, yüz ve kafatasının miyofasyal sisteminin fonksiyonel anatomisini öğrenmek
 • Karaciğer, akciğer, mide vb. iç organların çalışma şeklini ele almak
 • Geleneksel masaj tekniklerine rağmen birçok üst beden durumu inatla devam eder.
 • Bu modülde öğrenciler boyun, nefes, kollar ve yüz ile çalışmanın kapsamlı metodolojisini öğrenirler.
 • Öğrenciler bu bölgelerin psikolojisini, onlar ile nasıl çalışacaklarını, nefes çalışmasını kullanarak vücudun doğal travma çözülüm becerilerini nasıl tetikleyeceklerini ve otonom ve duygusal serbest bırakma ile çalışmak için beş nokta anlayışını keşfederler.
 • Kritik olarak öğrenciler, gerginliğin psikosomatik kaynakları hakkında danışanlarını nasıl eğiteceklerini ve üst bedende genel ortak sendromlar ile nasıl çalışacaklarını da öğrenirler.
 • Bu modül; rotator cuff (kolu omuza bağlayan bir grup kas ve kas tendonundan oluşan yapı) anatomisinin gözden geçirilmesini, rotator cuff kaslarının ve ilgili yapıların el ile dokunarak kontrolünü kapsar.

SEMİNER 4 “KONTROLÜ KAYBETME”: YÜZÜ GEVŞETME VE DENGELEME, KAFATASI, BOYUN & KOLLAR 

Nefesimizin kaynağı ve yaşamın anlamı olarak bu core kaslar genellikle sıkışıktır. Bu da nefesi, enerjiyi ve hareketi daraltır. Diyafram, göğüs kemiği, göğüs kafesini gevşetmek için anında farkedilir açılma sağlayan ve yarısı kadar eforla iki katı daha derin nefes alması için danışanlarınıza yardım eden basit ancak güçlü yöntemleri öğrenirsiniz. Omuzları etkili bir biçimde gevşetmeyi öğreneceksiniz ve aynı zamanda eller, parmaklar, önkolun kasları ve fasyalarını gevşetecek teknikler üzerine odaklanacaksınız.  Bu teknikler ilgili eklemlerde hareketliliği artıracak ve ön kol kaslarını gevşetecektir.

Uyarı: Eğitim Programı, tedavi amaçlı değildir. Hastalıklarda, teşhis ve tedavinin bir doktor tarafından yapılıyor olması ve doktorun izni dahilinde tedaviyi desteklemek ve rahatlatmak amacı ile kullanılabilir.

vHerhangi bir seminer ile MER eğitimine başlayabilirsiniz.

vEğitimin tamamı (4 seminer), Avrupa Beden Odaklı Şifa Sanatları Enstitüsü ve Amerikan İlaçsız Uygulayıcılar Derneği tarafından sertifikalıdır.  Her modülden sonra katılımcılar seminere katılımı onaylayan bir sertifika alırlar.

vEğitim Türkçe tercüme ile İngilizce olarak verilecektir.

vKayıt ve detaylı bilgi için:

http://www.transformative-bodywork.com

Anand Arun 05325003134 parlaturan@gmail.com
Bansuri Mehtap 05323879642
Deva Pınar 05052632088

*Eğitim Nisarga Eryk Dobosz tarafından verilecektir.

 

NISARGA ERYK DOBOSZ

 

İntegral Vücut Enstitüsü Direktörü. Miyofasyal Enerjik Çözülüm ve derin doku çalışmalarında uzmanlaşmış bir beden terapisttir. Lomi Lomi Nui masajının tecrübeli bir eğitmeni, tantra eğitmeni ve 2 yıllık Biodinamik Kranio-Sacral Terapi mezunudur.

20 yıldır bedensel terapi metodları, nefes terapi, meditasyon ve tantra uygulamaları yapmaktadır. Ustalığa giderken beden ve ruh çalışmalarının kaynaklarına ulaştı ve Hindistan, Nepal, Çin, ABD, Meksika ve Avrupa'da seyahat ederek insan vücudunun gerçekte ne olduğunu ve bize ne söylediğini dinlemenin ne kadar önemli olduğunu keşfetti.

Başka bir insanla yapılan seanslar onun için bir ayrıcalıktır. Severek yaptığı işi ona büyük bir mutluluk ve sevinç getirmektedir. Danışanlarına; onların büyük cesareti, gücü ve kendileri üzerinde çalışma isteği nedeniyle hayranlık duyar.

http://www.transformative-bodywork.com

 

TOP
tr_TRTurkish